Niemcy gospodarzem Euro 2024

Komitet Wykonawczy UEFA podjął decyzję, że gospodarzem Euro 2024 będą Niemcy.

Nasi zachodni sąsiedzi zorganizują mistrzostwa Europy po raz drugi historii.Wybór Niemiec na gospodarza ME 2024 jest znakomitą informacją dla polskich kibiców. Zamiast niemal 2000 kilometrów samolotem do Stambułu, niektórym wystarczą 2 godziny, by samochodem dotrzeć do Berlina. Na Euro będzie można sporo zaoszczędzić.

Wszystko może wyglądać niemal jak podczas Mistrzostw Świata w 2006 roku, które też odbyły się u naszych zachodnich sąsiadów. Z 10 miast gospodarzy Euro 2024 tylko Duesseldorf nie gościł wtedy wielkiej piłki. ME w Niemczech będą niemal repliką mundialu sprzed 12 lat.

Niemcy gospodarzem Euro 2024
Niemcy gospodarzem Euro 2024

Niemcy skorzystają bowiem z istniejącej już bazy sportowej. Niektóre ze stadionów w Berlinie, Kolonii, Dortmundzie, Duesseldorfie, Frankfurcie nad Menem, Gelsenkirchen, Hamburgu, Lipsku, Monachium czy Stuttgarcie (miasta gospodarze ME 2024) czekają tylko małe renowacje czy modyfikacje związane z odpowiednimi udogodnieniami.

„Elitarna infrastruktura, doświadczenie i stabilność kraju”

– podkreślane w przedwyborczych biuletynach – miały zagwarantować sukces w pokonaniu tureckiej kandydatury.

Kandydatów było dwóch – Niemcy oraz Turcja. Za zdecydowanego faworyta od dawna uchodziły jednak Niemcy, którzy zorganizują mistrzostwa Europy po raz drugi w historii. Po raz pierwszy zespoły ze Starego Kontynentu rywalizowały tam (a dokładniej rzecz ujmując w RFN) w 1988 r.

A tak w ogóle to czwarta wielka impreza piłkarska rozgrywana w tym kraju. Wcześniej dwukrotnie odbyły się w Niemczech bowiem finały mistrzostw świata (1974 i 2006).

Organizator turnieju został wybrany na czwartkowym posiedzeniu UEFA. Głosowanie było tajne, decydowała zwyczajna większość głosów członków zarządu. Delegaci niemieccy i tureccy nie mogli opowiedzieć się za żadną ze stron.

Ostatnie Euro odbyło się we Francji. Nasza reprezentacja doszła w nim do ćwierćfinału, w którym odpadła po konkursie rzutów karnych z Portugalią, czyli późniejszym zwycięzcą turnieju.
Źródło:sport.pl

Comments are closed.